На російсько-грузинському прикордонному пункті Верхній Ларс із червня відбувається гуманітарна криза. Там, застрягли близько сотні депортованих з РФ українців. Більшість з них – це колишні в’язні, проте серед утриманих є жінки та кримчани, депортовані через відмову від громадянства РФ.
Усіх українці утримують в підвалі буферної зони, практично без їжі та води. Детальніше про ситуацію – читайте в сюжеті. Що відомо Росія депортувала щонайменше 95 громадян України, повідомила правозахисниця, юридична радниця ГО Захист в’язнів України Ганна Скрипка. Всі вони застрягли на кордоні РФ та Грузії на КПП Верхній Ларс.
Серед тих, що утримуються є колишні ув’язнені з окупованих територій, люди з ВІЛ, туберкульозом, інвалідністю, а також сім жінок, кримчани, депортовані через відмову від громадянства РФ.
За словами Скрипки, ці люди вже зазнали порушень прав – серед них як депортовані з окупованих регіонів – Херсон, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ, так і цивільні з Криму, що відмовилися отримувати російські паспорти.
Депортованих не годують та не надають медичної допомоги. Спальних місць не вистачає – їх менше 20. У приміщенні душно, стан багатьох погіршується, одна людина раніше вже опинилась у лікарні. Чому Грузія не приймає українців У МВС Грузії заявили, що відмовляються пускати українців на територію країни через держбезпеку. За даними відомства, більшість із них мають судимості за тяжкі чи особливо тяжкі злочини.
“Це підтверджується наданими довідками про звільнення з пенітенціарних установ. Крім того, вони самі заявляють, що відбували покарання у виправних установах Східної України за скоєні злочини. Відповідно, на користь держбезпеки їм було відмовлено у в’їзді на територію Грузії”, – йдеться у заяві.
При цьому волонтери і самі утримувані наголошують, що серед тих, хто перебуває на КПП, є ті, хто не скоїв жодних злочинів і не має судимості.
Підвал для депортованих українців, яким заборонили в’їзд до РФ, але при цьому через відсутність документів не пустили до Грузії, на КПП Верхній Ларс працює як мінімум з 2023 року. МВС Грузії стверджує, що запропонувало Україні забрати своїх громадян, але Київ начебто не прийняв рішення. Акція протесту У ніч на 21 липня близько 70 людей вийшли з підвалу на територію КПП з протестом. Українці вимагали забезпечити мінімальні умови – зокрема доступ до питної води. Учасники акції також запропонували розділити хворих на туберкульоз та здорових – зараз вони перебувають в одному приміщенні.
“Ми не витримуємо. Нас тримають тут тижнями. На вулицю – лише на кілька хвилин. Їжі не вистачає, води немає. Ми попросили хоча б зайти в Duty Free і купити води – нам відмовили”, – розповідають українці.
Після протесту на місце прибуло близько 30 озброєних спецпризначенців. Один з учасників протесту – українець, за свідченнями інших – був закутий у кайданки та виведений у невідомому напрямку. На території транзитної зони посилено охорону. Реакція Києва Міністр закордонних справ Андрій Сибіга звинуватив Росію у використанні депортацій як інструменту тиску та запропонував Москві не депортувати українських громадян до кордону з Грузією, а передавати їх безпосередньо на кордон з Україною.
“Росія використовує депортацію українських громадян через Грузію як інструмент тиску. З червня Росія суттєво збільшила кількість депортованих українських громадян, здебільшого колишніх ув’язнених, до кордону з Грузією. Унаслідок цього десятки людей, багато з яких не мають належних документів, застрягли в транзитній зоні”, – зазначив Сибіга.
За його словами, зараз консули активно працюють над тим, щоб надати цим людям документи та забезпечити їхній транзит до України через Молдову.
“43 громадянина, включаючи колишнього політв’язня Андрія Коломійця, вже були евакуйовані цим шляхом. Однак інші досі перебувають у складних умовах на кордоні”, – додав Сибіга.
Водночас він зауважив, що “немає жодної гарантії, що Росія не збільшить кількість депортованих”.
Пізніше президента Володимир Зеленський заявив, що українські дипломати працюють над тим, щоби організувати транзит цим громадянам назад до України.
“Щодо громадян України, яких фактично “викидають” із російської території без документів та попередження як України, так і грузинської сторони. Зокрема, це українці, яких росіяни випускають із тюрем і таборів на контрольованій Росією території. Українські дипломати займаються організацією транзиту цих громадян нашої держави в Україну”, – сказав президент.

Автор admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *